Widziałeś kiedyś jak potężnie zbudowany koń idzie przez las, stuka spokojnie kopytami i nagle na widok małej kałuży, zrywa się do ucieczki? O co może mu chodzić? Przecież kałuże są całkiem niegroźne – co najwyżej pomoczyłby sobie kopyta!

Tylko, że koń inaczej widzi świat niż Ty. On nie wie, że to jest tylko mała kałuża. Nasze oczy pozwalają nam widzieć świat, rozróżniać kolory i oceniać odległości. Widzę na przykład, że mój pies leży na wyciagnięcie ręki, ale kwiatki na parapecie są od niego dalej. Mogę to ocenić ponieważ moje oczy są z przodu głowy.

Zapytasz teraz, a gdzie mają być? Z tyłu? Każdy człowiek ma oczy z przodu! A koń? Koń ma oczy po bokach. Co to oznacza? 

Rozłóż ramiona, tak jakbyś chciał kogoś przytulić. Widzisz swoje palce? To jest pole Twojego widzenia. A teraz wyobraź sobie, że widzisz wszystko dookoła siebie. Tak właśnie ogląda świat koń. Raz jednym, a raz drugim okiem. 

Konie widzą niemal wszystko dookoła – jedyny obszar, który jest poza ich polem widzenia, to bezpośrednio za nim, nad nim i przed nim. Na przykład wierzchowiec nie zobaczy Twoich palców kiedy dajesz mu marchewkę ani jeźdźca, który na nim siedzi.

Jest to bardzo ważne dla zwierząt uciekających, żeby obserwować otoczenie i uciekać przed drapieżnikami. Bardzo ułatwia im to życie, jednak przez to tracą możliwość oceniania głębi. Pole widzenia Twojego prawego oka i lewego nakłada się na siebie. Zamknij najpierw prawe, a potem lewe oko. Całkiem sporo widzisz zarówno lewym jak i prawym okiem prawda?   

Dzięki temu możesz oceniać odległość i głębokość i wiesz, że kałuża jest płytka. Lewe oko konia nie widzi tego co prawe i przez to nie mogą one rozróżnić: czy kałuża jest płytka na 5 centymetrów, czy też głęboka na 5 metrów? Czy przyczepa to nieskończony tunel czy małe pomieszczenie?

 Wiesz co jeszcze jest niesamowite? Końskie oko – jedno z największych w świecie zwierząt – ma na stałe wbudowane okulary przeciwsłoneczne. Pręciki tworzą taka mgiełkę, która chroni oczy. 

Obecnie naukowcy badają jakie kolory widza konie. Prawdopodobnie ich świat pomalowany jest na żółto i na niebiesko. Zielony czy czerwony dla nich nie istnieją. Wiesz, jak to zbadali? Konie układały klocki! I łączyły w pary kolory.

Czy teraz umiesz sobie wyobrazić świat oczami koni?