Z czym zjeść psa? O nie, nie biegnij po kanapki! Nie będziemy przecież naprawdę go zjadać, tak się tylko mówi, kiedy chcemy się dowiedzieć więcej! A dzisiaj dowiesz się dużo, bo z psami będziemy rozmawiać – o tak, psy do nas mówią i to wiele, tylko, że nie potrafimy ich usłyszeć. Jesteś gotowy na rozmowę ze swoim pupilem? No to zaczynamy!.

Pewnie teraz powiesz, że psy przecież nie potrafią mówić! I wiesz co? Masz całkowitą rację! Psy nie znają słów i dlatego nie rozumieją tego co mówimy, ani nie potrafią mówić do nas słowami. Każdy pies jednak potrafi zrobić SIAD jeśli go o to poprosimy. Jak to jest możliwe, przecież on nie rozumie słów?! 

Tak samo jest z naszym psem – potrafi on się nauczyć konkretnych zwrotów. Jeżeli np. chcemy aby zrozumiał, że ma do nas przyjść musimy zawsze używać tego samego zwrotu np. DO MNIE. Jeżeli będziemy mówić czasami CHODŹ TUTAJ, albo ZAWRACAJ to pies kompletnie nas nie zrozumie. Mówienie do psa jest łatwe prawda? A jak on mówi do nas?

Słyszałeś kiedyś o mowie ciała? To takie sygnały, które nasze ciało wysyła – czasami nawet o tym nie wiedząc! Na przykład uśmiech oznacza radość, zmarszczone brwi złość. Psy przez cały czas pokazują nam jak się czują! Jesteś gotowy się tego nauczyć?

Oblizywanie nosa i odwracanie głowy oznacza niepokój. Pies mówi, że czuje się po prostu źle. Jeżeli go w tym momencie przytulasz, to puść psa, jeżeli robisz zdjęcie odsuń aparat. Przecież nie chcesz, aby Twój pies się stresował, prawda?

Gdy z kolei pies zaczyna się poruszać powoli i ociężale jak lokomotywa, to próbuje Cię uspokoić. Mówi coś w rodzaju: Spokojnie, spokojnie, po co te szybkie ruchy!

A co gdy Ci się kłania, uginając przednie łapy? Możesz się poczuć jak prawdziwy król to prawda i nie chcę tego królewskiego nastroju zmieniać, ale Twój pies po prostu zaprasza Cię do zabawy. Mówi, że czas wesoło pobrykać..

Ziewanie za to nie zawsze oznacza, że pora spać! Psy tak robią gdy są zmęczone lub dopiero co się obudziły, ale jeżeli wcale nie jest to czas drzemki, to prawdopodobnie się czymś stresują. Sprawdź koniecznie czym, aby go uspokoić! Tak samo jest z psim uśmiechem – często oznacza on po prostu stres!

Czy już wiesz jak rozmawiać ze swoim pupilem? Taki dialog może nie mieć końca! Uczenie komend i obserwowanie go, pozwoli Ci się z nim dogadać.

Teraz już wiesz, z czym je się psa!