Kiedy spoglądasz w niebo nie da się go przeoczyć! Czasami jest okrągły i wielki, a innym razem przypomina rogalik. Czasami w ogóle go nie widać, a innym razem zobaczysz go nawet w dzień! Czy już wiesz o kim mowa? Świetnie! Dzisiaj poznamy sekrety samego Księżyca, który nazywamy inaczej satelitą lub srebrnym globem. 

Czy potrafisz sobie wyobrazić ile to jest 4 miliardy lat? Jest to tak duża liczba, że ciężko ją zmieścić w głowie! Musisz po prostu dopisać do czwórki mnóstwo zer i zaakceptować, że to jest naprawdę bardzo dużo. Dlaczego ta liczba jest taka ważna? Bo właśnie mniej więcej wtedy powstał Księżyc! To prawda – straszny z niego staruszek. We wszechświecie mamy wielu takich staruszków.

No dobrze, ale jak ten Księżyc powstał? To jest dopiero niesamowita zagadka! Wyobraź sobie, że taką ogromną liczbę lat temu Wszechświat dopiero się tworzył. Nasza Ziemia już istniała, ale jeszcze brakowało temu wszystkiemu pewnego porządku. To tak jakby tych planet nikt nie pilnował! I właśnie jedna z takich nieupilnowanych planet uderzyła w naszą Ziemię, która była wtedy jeszcze zupełnie golusieńka – nie było lasów, rzek ani nas, ludzi. Ta niesforna planeta była od nas większa! Taki kosmiczny wypadek musiał spowodować niezły karambol! Od Ziemi oderwała się naprawdę spora część. 

O tak, odłamki skał przez tysiące lat uformowały się w kulę, którą Ziemia złapała na swoją orbitę! Co to takiego ta orbita? To taki tor, z którego nasz satelita nie może wypaść. Masz pomysł dlaczego? Za sprawą grawitacji, nasza planeta przyciąga Księżyc, tak, żeby nie odleciał w kosmos, ale spokojnie, nie jest na tyle silna, żeby spadł on prosto na nas! We wszechświecie wszystko działa jak w najlepszym zegarku.

No dobrze, ale dlaczego czasem widzimy tylko rogalik, a innym razem wielka kulę? To dlatego, że wszystko cały czas się rusza! Ziemia się obraca i wiruje jak bączek, a do tego Księżyc biega dookoła niej. Dlatego zmienia swoje miejsce na naszym niebie. Czasem widzimy tylko jego część, a innym razem całkiem sporo. Co najciekawsze z Ziemi możesz oglądać tylko jedną stronę Księżyca! Druga – ciemna strona Księżyca – jest poza Twoim zasięgiem. Aby to zrozumieć, koniecznie sprawdź nasze eksperymenty!
Teraz możesz już spać spokojnie.