Jesteś gwiazdą!

I nie chodzi tutaj o znane twarze z telewizora, tylko o prawdziwe gwiazdy, które widzimy na nocnym niebie. Nawet jeżeli mieszkasz w mieście, gdzie noc rozświetlają liczne latarnie, to możesz zobaczyć gwiazdę polarną, a jeżeli kiedyś pojedziesz nad morze lub na wieś, to nie zdziw się jak niebo pokryje się świecącymi kuleczkami. One zawsze tam są, tylko nie zawsze je widzisz.

Myślałeś o tym, co to jest ta gwiazda? Wiemy, na pewno, że gwiazdy świecą i że widzimy je tylko w nocy. Czy na pewno? Nasze ukochane Słońce też jest gwiazdą! O tak i tylko dlatego, że tak jasno świeci, nie widzimy nic poza tym. No dobrze, ale czym w zasadzie są ta gwiazdy? Uwaga, uwaga, czy siedzisz? Gwiazda jest kulą gazu.

Zastanawiasz się teraz co to jest gaz? Na pewno kiedyś miałeś albo widziałeś w filmach balony z helem. Kiedy się je otworzy i wciągnie to co jest w ich środku, zaczyna się mówić śmiesznym głosem. W środku takich balonów jest właśnie gaz, który nazywa się hel. On i wiele innych gazów buduje właśnie takie gwiazdy, które świecą na niebie.

No dobrze, ale przecież tego helu nie widać, a gwiazdy widać! Tutaj musimy dodać do gazu pył. Nazywamy to obłokiem międzygwiazdowym. Kiedy dwa takie obłoki zderzą się ze sobą, dzieje się wiele rzeczy naraz! Wszystko zaczyna gęstnieć, zapadać się, rośnie ciśnienie i robi się na prawdę gorąco – czy Ty też czujesz te emocje? Właśnie urodziła się gwiazda!

Muszę wspomnieć też o tym, że gwiazdy mają bardzo dobre serce. To serce nazywamy jądrem i w nim powstają pierwiastki. Te pierwiastki – czyli taki bardzo mały, gwiezdny pył – gwiazdy wyrzucają w przestrzeń kosmiczną. I zgadnij co? Właśnie z tego pyłu – z tych pierwiastków – jesteśmy zbudowani my! Wszyscy jesteśmy gwiezdnym pyłem!

Czy to nie cudowne, że gwiazdy chociaż są tak daleko od nas, przysyłają nam takie gwiezdne pozdrowienia? Muszę Ci jeszcze powiedzieć jedną niesamowitą rzecz. Gwiazdy są naprawdę ogromne. Większe niż cała nasza kula Ziemska! To naprawdę trudno sobie wyobrazić, bo przecież na niebie są takie małe! 

Żeby to lepiej zrozumieć, sprawdź nasz gwiezdny eksperyment. I pamiętaj, że jesteś naprawdę wyjątkowy – w końcu jesteś chodzącą gwiazdą.