Czy słyszałeś o języku komputerów?

Komputery potrafią bardzo dużo zrobić same, ale aby mogły funkcjonować, potrzebują programów napisanych przez ludzi. Podstawą pracy i komunikacji komputerów jest system binarny. Za pomocą zer i jedynek komputery mogą zakodować i przesłać różne informacje. Wyobraź sobie że możesz używać w swoim języku tylko zera „0” i jedynki „1”.
Wydaję się być trudne, ale dla komputera to najlepsza droga, ponieważ może on bardzo szybko wysyłać i odbierać komunikaty złożone tylko z 0 i 1.

Dla komputera 0 oznacza fałsz lub brak czegoś, a 1 oznacza prawdę lub istnienie jakiejś rzeczy. Może spróbujmy rozszyfrować jak komputery używają systemu binarnego.

Wyobraź sobie że Twoja pamięć składa się z kartoników. Każdy kartonik może być zakryty(pusty) czyli może być zerem, albo może być zapisany informacją czyli być jedynką.

Wytnij kartoniki z kropkami i ułóż je przed sobą w następującej kolejności.

Odwróć kartoniki tak aby w sumie widocznych było 5 kropek.

Następnie. Spróbuj uzyskać liczby 7, 15, 19 i 22. Jak myślisz jaka jest najwiekszą liczba jaką możesz uzyskać?

Za pomocą systemu binarnego możemy zapisać informacje czy dany kartonik jest odwrócony czy nie. Cyfra zero oznaczać będzie że jest odwrócony pustą stroną do góry, cyfra jeden zaś, że widzimy kropki na kartoniku.

Mam nadzieje, że teraz już wiesz jak działa kod binarny. Spróbuj zatem korzystając z karty pracy i kartoników pracy rozszyfrować wiadomość.