Tego odkrywcę chyba każdy zna! Mikołaj Kopernik to wcale nie jest stary piernik, chociaż pochodzi z Torunia, gdzie można objadać się tymi pysznościami. Urodził się bardzo dawno temu, bo w 1473 roku. Świat wtedy wyglądał zupełnie inaczej i nie było wielu odkryć naukowych, o których wiemy dzisiaj. Ludzie w tamtych czasach wierzyli, że Ziemia jest w samym centrum Wszechświata i wszystko kręci się wokół nas – nawet Słońce!

Mikołaj Kopernik nie dał się tak łatwo przekonać. Jak prawdziwy odkrywca zaczął czytać dzieła starożytnych naukowców, a potem obserwować niebo. Coś tutaj się nie zgadzało, przecież wszystko wskazuje na to, że to my kręcimy się wokół Słońca!

Nie było łatwo przekonać innych, nawet mając solidne dowody – każdy w końcu chciał być najważniejszy! Kopernik napisał słynne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, ale nikt nie chciał go czytać. Pan Mikołaj nie doczekał czasów, kiedy jego teoria – nazywana teorią heliocentryczną – zyskała uznanie. Dzisiaj to dla nas najbardziej oczywista rzecz pod Słońcem!

Pan Kopernik był bardzo skromny, chociaż studiował w różnych miastach w całej Europie. Był też odważny, bo za głoszenie takich teorii w tamtych czasach można było stracić głowę! Dzisiaj mówimy, że Mikołaj Kopernik zatrzymał Ziemie i poruszył Słońce! Czy to nie cudowna umiejętność?