Chciałeś kiedyś przenieść się do przeszłości i zobaczyć na własne oczy coś, co wydarzyło się dawno temu? Kto by nie chciał! Mam dobrą wiadomość – masz pod ręką prawdziwy wehikuł czasu. O tak, rozejrzyj się dokładnie, bo właśnie wyruszamy na jego poszukiwanie!
Pewnie się teraz zastanawiasz, gdzie on się ukrywa i dlaczego go nie nie zauważyłem? Obiecuję, że on jest niedaleko i jest bardzo duży, ale zanim o nim opowiem, muszę zadać Ci jedno ważne pytanie: Jak widzimy? 

Oczywiście oczami! One pozwalają nam widzieć. Ale co do tego oka nam wpada – nie, nie chodzi o paprochy, które czasami się tam zawieruszą, tylko o światło. Wszystko dookoła odbija światło i dzięki temu możemy to zobaczyć. Ja teraz widzę mój komputer, bo odbija światło, które wpada do moich oczu. Widzę też mojego psa, jak leży pod stołem i chyba podjada moje ciastka.
Skoro już wiesz, że to dzięki temu, że odbijasz światło Twoi Rodzice Cię widzą, to teraz czas na nasze czary mary. Jesteś gotowy? To niebo jest najprawdziwszym wehikułem czasu! Niebo?! Ale jak to niebo?

To bardzo proste – kiedy światło odbija się od Twojego kubka z herbatą, to jego droga od kubka do Twojego oka jest bardzo krótka, ale droga światła od gwiazd do Ciebie? To już zupełnie inna wyprawa. Dlatego patrząc na niebo, podróżujemy w czasie.
Podam Ci przykład. Podróż światła od Słońca do Ciebie zajmuje osiem minut. Jeżeli Słońce by nagle zgasło, to Ty przez osiem minut będziesz je jeszcze widział. Tak samo jakby wyrósł na nim kwiatek gigant, to zobaczysz go za osiem minut, a nie kiedy wyrośnie. Czy to nie jest magiczne?


Gwiazdy na niebie są bardzo daleko. Światło podróżuje czasami nawet tysiące lat. Możesz więc podziwiać gwiazdę jak świeci, a ona mogła już zniknąć i to sto lat temu! Przez teleskop widzisz planety i ich pierścienie, a tak naprawdę widzisz to, co było kilka lub kilkanaście minut temu. Patrząc w niebo patrzysz na przeszłość. Nie na to co jest tu  i teraz, tylko na to co było: minuty, godziny i setki lat temu.
W ten sposób naukowcy mogą odtworzyć nawet powstanie naszego wszechświata – muszą tylko znaleźć te promienie, które go stworzyły. Naprawdę jest ich we wszechświecie bardzo dużo.
Jeżeli niebo jest wehikułem czasu, to czy może być coś jeszcze bardziej magicznego? Zapewniam Cię, że kosmos jest pełen magii, wystarczy ją tylko znaleźć.